Zaburzenie odżywiania – poważny problem

Nieprawidłowe odżywianie może powodować poważne problemy. Wiemy o tym, że na przykład nieprawidłowa dieta może skutkować otyłością. Zapominamy jednak, że istnieją jeszcze poważniejsze zaburzenia odżywiania, które w skrajnych sytuacjach mogą powodować nawet śmierć. Mowa tu o anoreksji i bulimii.
Na anoreksję chorują przede wszystkim dziewczęta i młode kobiety. Dążąc do idealnej wagi, tworzą w swojej głowie obraz idealnej sylwetki, którą muszą osiągnąć. Za wszelką cenę dążą do tego wyobrażenia, stosując czasami bardzo radykalne środki. W przypadku anoreksji jest to chorobliwe głodzenie się, korzystanie z chemicznych środków ułatwiających odchudzanie się, a także aktywność fizyczna na skraju wydolności organizmu. Efekty takiego postępowania to nie tylko przeraźliwie chuda sylwetka, ale też w przypadku kobiet zatrzymanie miesiączki, problemy hormonalne, a nawet całkowite wyniszczenie organizmu.
W przypadku bulimii choroba objawia się napadami żarłoczności, podczas których nie kontroluje się tego co, i w jakich ilościach się je, a potem pozbyciem się za wszelką cenę z organizmu pokarmu. U podłoża obu chorób leży problem nieprawidłowego odżywiania się.