Na czym polega racjonalne odżywianie się

Człowiek już dość dawno zdał sobie sprawę z tego, że aby dobrze funkcjonować musi się prawidłowo odżywiać. To jak wyglądamy, jak się czujemy, czy mamy potrzebną energię na pracę i normalne funkcjonowanie, w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Właściwa dieta zależy od bardzo wielu czynników. Przecież różnimy się wiekiem, płcią, rodzajem wykonywanej pracy, wagą, stanem zdrowia. Te wszystkie czynnik wpływają na to, jaką dietę powinniśmy wybrać.
Na pewno osoby pracujące fizycznie mają zapotrzebowanie na większą ilość energii, koniecznie wiec powinni spożywać więcej węglowodanów pochodzenia roślinnego i tłuszczy. Kobiety zaś mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na żelazo, a dzieci na wapno. Jest też pewne, że po dużym wysiłku fizycznym powinniśmy koniecznie uzupełnić niedobory wody i elektrolitów, a także zjeść lekki posiłek.
Warto uzmysłowić sobie, że dobra dieta zawiera wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. Z niczego nie powinno się rezygnować, bo niedobory na pewno wcześniej czy później odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.