Jedzenie powinno sprawiać nam przyjemność. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy jeść bez umiaru i nie myśleć o tym, co akurat mamy na talerzu. Są podstawowe zasady zdrowego odżywiania, które każdy z nas powinien przestrzegać.
Przede wszystkim powinniśmy jeść różnorodne potrawy, przynajmniej pięć razy dziennie. Jednocześnie pamiętajmy, by porcje były niewielkie i urozmaicone. Nie można zupełnie zredukować jedzenia, czyli głodzić się. To na pewno nie będzie korzystne dla naszego organizmu. Jeśli zmniejszymy porcje, efekt będzie zdecydowanie lepszy. W innym przypadku organizm zacznie oszczędzać pożywienie i odkładać je w postaci tłuszczu. Osoba dorosła powinna jeść mniej cukrów prostych i tłuszczów, a więcej warzyw, owoców, produktów skrobiowych w postaci naturalnej. Ważne, by produkty smażone zastąpić gotowanymi i zrezygnować z nadmiernej ilości soli. Konieczne jest też odstawienie słodyczy i słodkich napojów.
To co jemy jest równie ważne, jak to, kiedy jemy. Regularność, obfite śniadanie i kolacja na kilka godzin przed snem, powinny być niepodważalną regułą.