Co zawierają odżywki dla sportowców

Wokół odżywek dla sportowców narosło wiele nieporozumień i złych emocji. Nie wszyscy potrafią odróżnić odżywki i suplementy od zakazanych sterydów. Odżywki jedynie wspomagają i są polecane nawet przez związki sportowe.
Trzeba przecież pamiętać, że organizm każdego zawodnika zawodowo uprawiającego sport jest narażony na duże obciążenia. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie zawsze daje radę w odbudowaniu sił i potrzebnej energii. Odżywki najczęściej bazują na składnikach, które i tak znajdują się naszym organizmie. Tak jest choćby z kreatyną. To aminokwas, który działa pozytywnie w naszym organizmie. Wielu zawodników przyjmuje dodatkowo kreatynę w postaci suplementu. Taki suplement pozwala na zwiększenie energii, a jednocześnie zwiększa wytrzymałość organizmu. Oczywiście nie można absolutnie przesadzić z ilością. Jeśli kreatyny jest zbyt dużo, organizm jest niepotrzebnie obciążany. Pamiętać też trzeba o zwiększeniu spożycia wody, bo kreatyna może powodować usuwanie zbyt dużej ilości wody.
Takie odżywki powinny być przyjmowane pod kontrolą, w niewielkich ilościach. Trzeba też pamiętać, że nie są one przeznaczone dla młodych organizmów.