Skutki nieprawidłowego odżywiania

Wydaje się nam, że nawet jeśli nasza codzienna dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, jej efektem może być jedynie niezbyt smukła sylwetka. To błąd. Nieprawidłowa dieta może powodować wiele poważnych chorób, których leczenie jest długotrwałe, a często nieskuteczne.
Wśród chorób spowodowanych nieprawidłową dietą wyróżnia się: cukrzycę, kamicę żółciową, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, osteoporozę. Bardzo poważnym problemem jest też otyłość, która dotyczy około czterdziestu procent populacji. Do najpoważniejszych chorób, których przyczyną jest nieprawidłowa dieta, zalicza się anoreksję i bulimię. Anoreksja jest chorobą o podłożu psychicznym, która polega na chorobliwym głodzeniu się. Najczęściej chorują na nią młode dziewczyny i kobiety, które tworzą w swojej wyobraźni nieprawidłowy obraz swojej osoby, a właściwie nieprawidłowy obraz własnego ciała
Równie groźną chorobą związaną z nieprawidłowym odżywianiem się jest bulimia. Polega ona na chorobliwym, maniakalnym wręcz przyjmowaniu dużej ilości pokarmów. Kiedy pojawiają się wyrzuty sumienia, chory za wszelką cenę pragnie się pozbyć jedzenia, na przykład poprzez wywoływanie wymiotów.